رد کردن لینک ها

پیشینه برند

امروزه برند جزء مهم و لاینفک در استراتژی بازاریابی می باشد. و اهمیت آن به این دلیل است که به عنوان مهم ترین جزء در استراتژی بازاریابی محسوب می گردد (Martinez and Pina,2003).

انجمن بازاریابی امریکا برند را این چنین تعریف می کند:

یک نام تجاری، اصطلاح، علامت، نشان یا ترکیبی از این ها ست که برای شناسایی کالا یا خدمت یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان و متمایز کردن این کالاها و یا خدمات از کالا ها یا خدمات رقبا به کار می رود. به طور خلاصه، برند سبب شناسایی فروشنده و یا سازنده می شود. یک برند تعهد دائمی یک فروشنده برای ارائه مجموعه های از ویژگی ها، مزایا و خدمات خاصی را به خریداران می باشد(Katler and Aaker,2007).

برند به عنوان یک منبع ثروتمندی برای مصرف کنندگان می باشند. برای تولید کنندگان، برند به عنوان ابزاری برای محافظت از یک محصول و استمرار طول عمر آن محصول می باشد(Schmitt and Gues,2003).

برند به عنوان یک منبع مهم تامین کننده مزیت برای مصرف کننده هم به شکل اقتصادی وهم غیر اقتصادی می باشد. برند باعث می شود ما بتوانیم بازاریابی از دیدگاه مصرف کننده را به شکل موثری عملیاتی نموده و تمایز مناسبی را به دست آوریم. برند مزایایی هم برای فروشنده ها دارد، مزایایی چون ویژگی های محصول، حفاظت های قانونی و تقسیم بندی بازار(Katler and Aaker,2007).

يك برند موفق با ارزش ترين منبع موجود در يك شرکت است. در حقيقت، يكي از کارشناسان در اين زمينه بيان مي كند كه برندها به قدري با ارزش هستند كه شرکت ها در آينده اي نزديك يك “بیانیه ی ارزشی” را به ترازنامه خود ضميمه مي كنند كه شامل موارد ناملموس از جمله ارزش يك برند است.

برند ها به عنوان راهنماهاي خارجي براي طراحي، تعيين كيفي ، پرستيژ، ارزش و موارد ديگر مورد استفاده قرار مي گيرند. به عبارت ديگر، مصرف كننده ارزش يك محصول را با توجه به برند آن مي سنجد. براي مثال، ارزش برندهایی همچون كداك، سوني، كوكا كولا، تويوتا و مالبورو غير قابل بحث است. يكي از برآوردهايي كه در مورد ارزش كوكاكولا كه يكي از با ارزش ترين برندهاي دنيا است، انجام شده، ارزش آن را در حدود 35 ميليارد دلار تخمين زده اند.

  • چگونه يك برند در نزد مشتريان با ارزش مي شود؟
  • چرا برخي برند هاي خاص ارزش بيشتري نسبت به برندهاي ديگر دارند؟
  • چه عاملی سبب شده است که برخی برندها به صورت شکل خاصی از برند و تحت عنوان ” وابستگی برند” در بازار مطرح شوند؟

برای بسیاری از شرکت ها اینکه نام تجاری آنها به یک “وابستگی برند” تبدیل شود بسیار حیاتی است، زیرا در این صورت بسیاری از مصرف کنندگان خواه یا ناخواه تبلیغ شما را انجام می دهند و همه شرکت های هم رده در زیر سایه نام تجاری آن محصول قرار می گیرند و به صورت اتوماتیک می توان رهبر بازار در صنعت مزبور گردد. از برندهای معتبر و جهانی که به “وابستگی برند” تبدیل گشته اند و بسیاری از مصرف کنندگان تصور می کنند که نام مورد نظر نام محصول است نه نام برند می توان به زیراکس، آسپرین، شلوار لی، کلینیکس اشاره کرد و در بازارهای ایران از ریکا (پودر رختشویی)، ساندیس (آبمیوه خوراکی)، پفک ( خوراکی و تنقلات) و دلستر (نوشیدنی های گازدار غیرالکلی) نام برد.

ما “وابستگی برند” را یک نقطه ایده آل برای یک برند می نامیم و شرکت هایی که در این زمینه به خوبی عمل کرده اند و مفاهیم برندسازی را از ابتدا تا انتها به خوبی پیاده سازی کرده اند به صورت مدل نمایش داده ایم.

آنچه دراین مقاله برای ما اهمیت دارد این است که دریابیم چه عواملی بر اساس درک مصرف کننده از ارزش محصولات سبب می شود که یک برند به وابستگی برند تبدیل شود.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه