رد کردن لینک ها

تحقیقات بازار

تحقیقات بازار یکی از عوامل مهم رقابت بین شرکت‌ها است. با شناختن مشتریان می‌توان مبنای رقابت در بازار را تغییر داد. با استفاده از تحقیقات بازار، اطلاعات جمع آوری شده مورد بررسی قرار می‌گیرد و با تحلیل اطلاعات می‌توان نیاز بازار، اندازه و رقابت در بازار را تعیین کرد. تحقیقات بازار شامل هر دو روش کیفی و روش‌های کمّی است.

تحقیقات بازار به ساده‌ترین شکل به صورت ناخودآگاه با پرسیدن نظر مشتریان درباره محصول، قیمت و یا سوالاتی درباره رقبا، توسط کارفرما انجام می‌شود؛ اما تحقیقات بازار حرفه‌ای با استفاده از فرمول‌ها و تکنیک‌های‌ این علم انجام شود که اطلاعات فوق العاده با ارزشی را در اختیار صاحبین کسب و کار قرار می‌دهد.

میزان پیچیدگی و ساده بودن تحقیقات بازار نیز به کارفرما بستگی دارد. برخی فرآیندها آنقدر ساده است که نیاز به انجام آن توسط افراد زبده نیست؛ ولی برخی فرآیندها نیز باید توسط متخصصین‌ این امر انجام گیرد. از عوامل تاثیر گذار در تحقیقات بازار می‌توان به بودجه، زمان و تجربه کاری در تحقیقات بازار اشاره کرد.

هدف اصلی انجام تحقیقات بازار جمع آوری اطلاعات مورد نیاز کارفرما برای ارتقا کسب و کار،‌ایجاد نوآوری و راه اندازی کسب و کارهای جدید است.

چرا تحقیقات بازار را انتخاب کنیم؟

محصول

ارتقا محصولات و خدمات بر اساس اطلاعات جمع آوری شده و مرتبط با نیاز مشتریان است که شامل بررسی ظاهر محصول، کاربرد آن، خدمات پس از فروش و ضمانتنامه‌ها می‌شود.

تعیین محل اجرا

تعیین محل تولید و توزیع محصولات و مقایسه مکان‌های مختلف از نظر فرهنگی و موقعیت اجتماعی از پارامترهای تاثیر گذار در تعیین محل اجرا پروژه هستند.

رشد کسب و کار

تبلیغات و برندینگ از جمله ابزارهای توسعه کار هستند و برای تاثیر گذاری‌ این ابزارها در بازار باید شناخت کامل از بازار هدف محصول پیدا کرد.

قیمت

تعیین قیمت با محاسبه حاشیه سود مناسب و رقابتی به عبارتی تعیین قیمت مناسب برای مشتری مهمترین اصل به حساب می‌آید.

اهمیت تحقیقات بازار بر سه اصل کاهش قیمت، افزایش فروش و رشد کسب و کار استوار است.

برای بهره‌برداری بیشتر در اجرای پروژه‌ها باید از تحقیقات بازار کمک گرفت، با توجه به نکات ذکر شده بالا می‌توان گفت که با اجرای تحقیقات بازار، تصویر جامعی از کسب و کار بدست می‌آید که تصمیم گیری در اجرای پروژه را آسان تر می‌کند.
به طور خلاصه، انجام تحقیقات بازار برای درک بهتر مشتریان و داشتن شناخت بیشتر از رقبا صورت می‌گیرد. که همگی برای توسعه محصول و خدمات، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

1- تعیین نیاز‌ها و خواسته‌های مشتریان

تحقیقات بازار به منظور شناسایی و درک مشکلات مشتریان و برطرف کردن نیاز‌های آنان انجام می‌شود. از مهمترین عوامل در‌این بخش می‌توان به شناخت عمیق مشتریان در پرداخت هزینه‌ها به ازای محصول مورد نظر نیز اشاره کرد. آشنایی با نمودارهای جمعیت شناسی مختلف نیز اطلاعاتی شامل، جنسیت، سن، شغل و وضعیت اقتصادی از مشتریان را در اختیار کارفرمایان قرار می‌دهد جزئیات اطلاعات بدست آمده به گونه‌ای است که محصولات مورد نظر مشتریان، نکات مثبت و منفی از نظر آنان را نیز می‌توان شناسایی و بررسی کرد.

2-درک بهتر بازار

تحقیقات بازار در تعیین اندازه و مقدار رشد بازار تاثیر دارد؛ با انجام تحقیقات بازار می‌توان فرصت‌های موجود و یا حتی میزان اشباع بودن بازار را تعیین کرد. از تحقیقات بازار با هدف به روز نگاه داشتن اطلاعات استفاده می‌شود تا همیشه آخرین تغییرات و نیاز‌ها در بازار در دسترس باشد.

3-توسعه محصولات مورد نظر مشتریان

تحقیقات بازار میزان جذب و محبوبیت کالای تولید شده توسط تولید کننده را ارزیابی می‌کند. از جمله دستاوردهای تحقیقات بازار می‌توان به شناسایی تفاوت‌ها بین شرکت‌های رقیب اشاره کرد که با شناسایی نقاط قوت و ضعف رقبا می‌توان برنامه‌های توسعه برای محصولات را برنامه ریزی کرد.

4-تسلط بر بازار

تحقیقات بازار به تطبیق تولیدات با نیاز بازار و مشتریان برای داشتن تسلط به روی بازار هدف انجام می‌شود.‌ این کار نیازمند برنامه ریزی دقیق و زمان بوده تا بتوان به شناخت و درک مناسب از بازار هدف رسید.

جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تماس با ما
بازگشت به بالای صفحه