رد کردن لینک ها

تاثیر کرونا بر کسب و کارهای ایران

کرونا ویروس تمام جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است و همه ساختارهای پیش بینی شده را از کار انداخته است. کرونا کار می کند و همه چیز حتی زندگی عادی را مختل کرده است و جهان در حال حاضر در برابر آن بهت زده و حیرت زده به تماشا ایستاده است.
بسیاری از دوستان عزیز از من می خواهند که راهکارهایی در حوزه بازاریابی و فروش برای کسب و کارها در سال ۹۹ بیان نمایم. ابعاد گسترده کرونا به شکلی نیست که بشود با کامنت هایی در حوزه محدود کسب و کار آن را ارزیابی کرد. در این برهه از زمان ارائه هرگونه راهکار به جهت ابعاد چندگانه این بیماری راهکار نیمه کاره محسوب می شود. برای تحلیل همه جانبه کرونا بر کسب و کارها باید چشم اندازها، محدودیت ها و چارچوب های مشخصی برای تجزیه و تحلیل کسب و کارها پیش چشم خود بیاوریم.
ما محتاج قضاوت های معلق و تردیدهای سالم در این شرایط هستیم. قبل از ارائه هرگونه راه حل بایستی به نگاه روشنی از واقعیت های اتفاق افتاده در جهان کسب و کار پس از این بیماری متمرکز شویم. بررسی های ما باید فعال و مبتنی بر راهکارهای پایدار و دقیق باشد. به عبارت ساده تر گویی یک طوفانی بپا خواسته است و هنوز متاسفانه به اتمام نرسیده است. بنابراین تا زمانی که به اتمام نرسد و با ارزیابی های درست تحقیقات بازار میزان خسارت و آسیب های وارده به کسب و کارها بررسی نگردد، هرگونه استراتژی و راهکار برای بازاریابی و فروش در سال ۹۹ معنا و مفهوم درستی نخواهد داشت. زیرا استراتژی درست و راهکار حقیقی بازاریابی باید مبتنی بر ارزیابی دقیق خسارت وارده از این طوفان (کرونا) بر کسب و کارها باشد.
به همین جهت ما باید از محل دستاوردهای چند جانبه نگر و گفتگو محور و مطالعات دقیق بازار به نتیجه برسیم، کامنت های تک نسخه ای راه حل تمام شمولی برای کسب و کارها نیست. ما قبل از هر راه حلی باید به مشاهدات یکدیگر از آنچه اتفاق افتاده دست پیدا کنیم. چنین مشاهداتی محصول تحقیقات بازار و گفتگوهای چندجانبه است. امروزه ترکیبی از علوم و تخصص ها باید به کمک هم بیایند و به طور دسته جمعی و به راه حلی جامع نظر کنند. زیرا مشکل به طور جامع کسب و کارها را تحت تاثیر خود قرار داده است.
بسیاری از همکاران و دوستان خوبم این روزها از من خواسته اند که در یک لایو مشترک شرکت نمایم، ضمن تشکر فراوان از محبت ستودنی این عزیزان پس از جمع بندی نهایی و انجام دقیق مشاهدات بازار میزان خسارات وارده به کسب و کارها که این روزها مشغول پایش این موضوع هستم به زودی با ارائه آمار و اطلاعات دقیق و ارائه استراتژی های عملیاتی با حضور متخصصین حوزه های مختلف کسب و کار مبتنی بر ارزیابی خسارت در همین پیج اینستاگرام در قالب یک ویدئو یا لایو اینستاگرام با شما به اشتراک خواهم گذاشت. در آن برنامه تلاش خواهیم نمود تا ارزیابی همه جانبه ای از اتفاقات پیش آمده ارائه کنم.

به گفتگو بپیوندید